Jak dobrze opisać (i sprzedawać) swoje produkty w internecie

2021:07:26 | sprzedaż

Wyróżnij się na tle konkurencji, czyli jak dobrze opisać (i sprzedawać) swoje produkty w internecie

Założyłeś stronę w Gym Planner. Twoje social media hulają. Dodałeś też produkty, które oferujesz – ale cały czas nic się nie dzieje! To dobry moment, aby przyjrzeć się opisom tego, co sprzedajesz. I czy na pewno informujesz potencjalnych podopiecznych o wszystkich korzyściach, które możesz im dostarczyć.

Od początkującego…

Pierwsze kroki w sprzedaży diet i treningów mogą być wyzwaniem – i nigdy nie twierdziliśmy, że jest inaczej. Z przyjemnością pomożemy Ci założyć Twoją stronę, udzielimy wskazówek i podzielimy się wiedzą – ale nie wymyślimy za Ciebie ani produktu, ani jego opisu. To Ty sam najlepiej wiesz, co sprzedajesz.

Nie poddawaj się, jeżeli nie zaczniesz od razu zarabiać dużych kwot. Wykorzystaj czas na początku swojej drogi aby opracować odpowiednią strategię, zbudować ekosystem i wypielęgnować stronę. I właśnie tutaj powiemy Ci wprost – jeżeli chcesz efektywnie sprzedawać, musisz zadbać o opisy. Jak to zrobić? O tym już za chwilę.

… do zawodowca.

…a jeżeli zjadłeś już przysłowiowe zęby na sprzedaży, także zachęcamy Cię do skorzystania z naszych wskazówek – często nawet z pozoru niewielka zmiana w treści opisu produktu może wpłynąć na zachowania potencjalnych klientów. A chyba nie zmartwiłaby Cię większa liczba podopiecznych, prawda?

fit man with morning coffee and laptop at table

Niezależnie od Twojego doświadczenia, odpowiedni opis produktów może pomóc Ci przyciągnąć nowych klientów.

Potęga słów – czyli jak tego nie robić

Pisanie opisów może być miłym zajęciem, ale zawsze warto mieć z tyłu głowy, że jest to niezwykle istotny element sprzedaży przez internet. W końcu Twoi potencjalni klienci często nie znają Cię w realu – a już tym bardziej nie znają Twoich produktów. Pisząc opis, musisz im dostarczyć to, co sami zobaczyli by oczami, usłyszeli uszami i dotknęli palcami. Słowa są narzędziem, którym możesz tego dokonać, ale zanim dowiesz się, jak to zrobić pamiętaj o tym, czego unikać:

    1. Uważaj na zbyt krótkie i ogólnikowe opisy.

      Tak samo, jak zbyt wiele nie dowiesz się, gdy na etykiecie suplementu będzie napisane tylko jedno słowo – białko (bo przecież jest sojowe, serwatkowe itd.) – tak samo niezbyt wiele dowiedzą się o Twoim produkcie Twoi klienci. Spójrz na ten przykład:

      1-tygodniowy plan dietetyczno-treningowy. Indywidualna rozpiska żywieniowa. Ćwiczenia na brzuch. Kontakt przez platformę.

      Aha.

      Czy dowiedziałeś się z tego na przykład, czy w rozpisce będą wyszczególnione zamienniki? Czy oprócz rozpisanych „makrosów” będzie tam coś więcej? Może rozpisanie suplementacji? Jakiej partii mięśni brzucha będzie dotyczył plan treningowy? Czy ćwiczenia można rozciągnąć na dłuższy czas? Czy potrzebny jest specjalny sprzęt, a może da się je wykonać w domu? W jakich godzinach można kontaktować się z trenerem? Czy określa on ilość kontaktów?

    2. Nie traktuj klientów jak ekspertów. To Ty nim jesteś.

Zbyt przekombinowane i specjalistyczne opisy znajdują się na drugiej stronie spektrum. Owszem, zawierają w sobie szczegółowe informacje, ale często operują zbyt specjalistycznym językiem, który może przytłoczyć potencjalnych klientów. Zobacz sam:

1-tygodniowy, indywidualny plan dietetyczno-treningowy, skupiający się na izometrycznym treningu musculus quadriceps femoris oraz jego antagonisty, czyli musculus biceps femoris.

Być może lepiej byłoby napisać, że chodzi o 1-tygodniowy plan ćwiczeń mięśnia czworogłowego oraz dwugłowego uda, opartego na ćwiczeniach polegających na napinaniu mięśni. Warto byłoby też dodać, że tego typu ćwiczenia można wykonać w warunkach domowych.

Dwa powyższe opisy są przesadzone – zdajemy sobie z tego sprawę. Zależy nam jednak na tym, aby w prosty sposób pokazać Ci jedną kwestię – przesada w każdą stronę jest zła. Skąpa informacja to brak informacji. Informacja przekombinowana – to też żadna informacja.

Nieefektywne opisy mogą Ci zaszkodzić. Jeżeli nie zainteresują klienta – ten po prostu ucieknie.

A jak zrobić to lepiej?

Jak już wiesz, przesada w żadną stronę nie jest dobra. Nie możesz „olewać” klientów nie dając im ważnych informacji, ale nie powinieneś zasypywać ich wiedzą specjalistyczną. Dobry opis ma sprawić, że potencjalny klient dowie się wszystkiego, czego potrzebuje i nie będzie musiał dopytywać Cię o szczegóły przed zakupem.

Pamiętaj, że Twoje słowa muszą zastąpić spotkanie w realnym świecie. Spróbuj więc zastosować kilka wskazówek, które dla Ciebie przygotowaliśmy

    1. Zastosuj tytuł, który jasno określa produkt, który sprzedajesz. Liczy się pierwsze wrażenie!
    2. Zastosuj ramy czasowe – klienci lubią mieć odnośnik do rzeczywistości. Pozwala im to też zweryfikować postępy.
    3. Zawrzyj w opisie ważne informacje: na przykład jakiej partii mięśni dotyczy trening, ile trwa, z jakiego typu ćwiczeń się składa, czy można go wykonać w domu. Spróbuj nawiązać nić porozumienia, używając słów typu „my”, „razem”, „damy radę”, „współpraca” itd.
    4. Jeżeli do wykonania treningu w domu potrzebne są jakieś akcesoria, koniecznie to zaznacz. Klienci nie lubią niespodzianek. Kupują produkt, który ma działać.
    1. Poprzyj to swoim doświadczeniem. W końcu jesteś autorytetem.
    2. Pomyśl, czy do Twoich treningów nie można wykorzystać techniki sprzedażowej zwanej upsell. Polega ona na sprzedawaniu produktów niejako w „łańcuchu”, gdzie jeden etap prowadzi do drugiego.

Zdajemy sobie sprawę, że jest tego dużo. Nie zrażaj się jednak – wbrew pozorom o tym wszystkim mówisz na siłowni i o wszystkim wiesz. Jedyne co, to wziąć klawiaturę i przelać to wszystko na stronę. Żeby było Ci łatwiej, przygotowaliśmy…

Przykładowy opis produktu

„Masa w 30 dni” – plan ćwiczeń na masę mięśniową wraz z dietą

Indywidualnie rozpisany plan treningowy oraz dieta znacząco zwiększają Twoją szansę na sukces. Ponad 15 lat pracy w branży fitness pokazało mi wyraźniej, że niezależnie od tego, czy jesteś typowym „chudzielcem”, który chce przybrać na wadze, czy przygotowujesz się do zawodów i potrzebujesz kilku kilogramów do wyrzeźbienia - wspólnie damy radę osiągnąć imponujące rezultaty.
W oparciu o ankietę, którą wypełnisz na platformie na samym początku naszej współpracy, ustalę dla Ciebie zbilansowaną dietę na cały miesiąc, uwzględniając Twoje preferencje (vege/vegan, alergie, choroby) i zamierzone cele. Opierając się na wieloletnim doświadczeniu treningowo-dietetycznym, przygotuję dla Ciebie także koszyk proponowanych suplementów, które możesz kupić, aby dodatkowo wspomóc swój organizm podczas intensywnego wysiłku. Dzięki temu trening będzie bardziej efektywny, a efekty widoczne szybciej.
Na podstawie ankiety i rozmowy z Tobą rozpiszę Ci dostosowany do Twoich celów i stylu życia trening. Nie obawiaj się - wszystkie ćwiczenia wykonasz w domu, będziesz do tego potrzebować jedynie karimaty, gumy oraz hantli - najlepiej z dokładanymi ciężarami. Kupisz to wszystko w najbliższym sklepie sportowym lub zamówisz przez internet.
W ramach planu będziesz mógł się skontaktować ze mną dwa razy w tygodniu, aby przeprowadzić trening pod moim okiem - udzielę Ci wskazówek co do techniki i skontroluję postępy. Ukończenie planu i osiągnięcie założonego celu jest doskonałym wstępem do mojego autorskiego zestawu ćwiczeń „Rzeźba w 30 dni”, na który dostaniesz specjalny rabat.
Zapraszam do współpracy!
Podsumowując… Jak widzisz, opis powyżej zawiera wszystkie proponowane przez nas wskazówki, a jednocześnie czyta się go bardzo sprawnie. Klient może wyciągnąć z niego niezbędne informacje dotyczące tego, czego dotyczy produkt, na ile dni jest on rozpisany, co w sobie zawiera i co jest potrzebne do jego wykorzystania. Wszystko to podparte jest doświadczeniem i wiedzą, a język jest zarówno przejrzysty, jak i empatyczny, zwiększający zaufanie do trenera.

Opis uwzględnia indywidualne preferencje klienta (np. alergie czy choroby) a także jasno określa sposób i częstotliwość kontaktu z trenerem. Na samym końcu widzimy element strategii upsell, zachęcającej do zakupu kolejnego produktu.

Jak widzisz – to nie jest trudne! Pamiętaj jednak, że w razie pytań cała ekipa Gym Planner chętnie udzieli Ci dalszych wskazówek.

Jesteśmy tu po to, aby Cię wspierać
Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek pytań, możesz śmiało kontaktować się z naszym działem obsługi klienta. Dzielenie się wiedzą jest naszą pasją.
Zespół Gym Planner

Wiola Gym Planner

Wiola Gym Planner

Fizjoterapeuta, trener personalny

Jestem instruktorką fitness oraz specjalistką do spraw żywienia i suplementacji 🏃🏻‍♀️
Pomagam spełniać marzenia oraz cele, z którymi ludzie zgłaszają się do mnie.
We współpracy używam własnych, innowacyjnych metod treningowych, które są wynikiem kilkuletnich doświadczeń. Oprócz treningów personalnych, jestem konsultantką ds. zdrowego odżywiania i suplementacji. Z zamiłowania pasjonatka psychologii sportu i pozytywnej motywacji.
Podczas treningów, każdy jest traktowany z indywidualnym, profesjonalnym podejściem. Na Ziemi nie ma dwóch tych samych osób, tych samych potrzeb i oczekiwań. Ogromną wagę przywiązuję do techniki wykonywanych ćwiczeń, dbam o pozytywną i pełną motywacji atmosferę.

Sprzedawanie produktów w internecie jest trudne? Cz. 1

Sprzedawanie produktów w internecie jest trudne? Cz. 1

Pokażemy Ci, że jest inaczej! Stworzenie pierwszego produktu i wypromowanie go w internecie może wydawać się sposobem na zarabianie pieniędzy, zarezerwowanym wyłącznie dla osób z dużym doświadczeniem. Nic bardziej mylnego! Jeżeli się nad Tym głębiej zastanowisz, to...

Sprzedawanie produktów w internecie jest trudne? Cz. 2

Sprzedawanie produktów w internecie jest trudne? Cz. 2

Pokażemy Ci, że jest inaczej! To druga część artykułu, który ma na celu pomóc Ci w skutecznym i bezbolesnym zarabianiu pieniędzy przez internet. Obydwie części niosą ze sobą dużą wartość. Jeżeli jeszcze nie zdążyłeś, to zapoznaj się z częścią pierwszą klikając tutaj:...

Kontakt

Gym Planner
office@gymplanner.com

Kontakt

Gym Planner
office@gymplanner.com